KeződoldalEmberek10 túlélő tipp, amit sosem késő megtanulni és egyszer az életedet is...

10 túlélő tipp, amit sosem késő megtanulni és egyszer az életedet is megmentheti.

-

Évente mintegy 2000 ember veszik el az erdőben és napi szinten kb 20 gyereket rabolnak el Amerikában. Az ilyen helyzetekben az első 72 óra a legfontosabb a túlélés szempontjából. Nagy mértékben befolyásolja a túlélési esélyeidet, hogy hogyan reagálsz bizonyos helyzetekre. A mai cikkünket azzal a céllal hoztuk létre, hogy mindenki megismerkedhessen azokkal az alternatívákkal, amik nagy mértékben segíthetnek átvészelni bizonyos szituációkat, például kiszáradást, kihűlést… stb.

Tűzgyújtás

A tűz fontos szerepet játszik a túlélésben, de nemcsak az ételkészítés miatt, hanem a víz fertőtlenítése szempontjából is. Egyébként a tűz használható a vadon élő állatok elijesztésére, nem utolsó sorban pedig a hideg időben is nagyon jó hasznát vesszük.

Rágógumi papír és elemek

Vágj egy vékony csíkot a rágógumi papírjából a képen látható módon, majd tedd az elem pozitív és negatív végéhez. Csak úgy fog meggyulladni, ha a papír fémes felületű oldala érintkezik az elemmel.

Manuális tűzgyújtás

Ehhez nem kell mást tenned, csak egy lapos fadarabot és egy botot keresned. A sík felületű fadarabba fúrj egy lyukat, majd tegyél bele száraz faleveleket. Ezután tedd a lyukba a botot és kezdd el a kéz kezed között dörzsölni úgy, hogy közben megpróbálod a botot lefelé nyomni. A kialakuló súrlódásból szikra keletkezik, ami meggyújtja a faleveleket.

Lencsével történő tűzgyújtás

Ehhez bármilyen lencse tökéletesen megfelel, még a szemüveg is. A lényeg, hogy a lencse egy pontba gyűjtse össze a napfényt. Ehhez ismételten keress száraz faleveleket és a lencse segítségével irányítsd rá a fényt. Nem kell sok idő és a levelek lángra fognak kapni. Egyetlen hibája, hogy ezt a módszert csak akkor lehet alkalmazni, ha süt a nap.

Ivóvíz gyűjtése

A víz kulcsfontosságú szerepet játszik a sejtek, szervek, szövetek számára, nem utolsó sorban pedig segít a testhőmérséklet szabályozásában és a testi funkciók fenntartásában. Mivel a test folyamatosan vizet veszít légzés, izzadás és emésztés során, ezért fontos, hogy folyamatosan hidratálj. Víz nélkül csupán 3 napig maradsz életben, szóval mindent meg kell tenni, hogy hozzájuss. Az ivóvíz beszerzése túlélési helyzetben bonyolult feladat, így a megszerzéshez szükséges technikák rendkívül fontosak.

Forralás

Ha tóból, folyóból szerzed a vizet, akkor elfogyasztás előtt fel kell azt forralnod. Igaz ez az eljárás nem távolítja el a vízben lévő szennyeződéseket, viszont a legtöbb baktériummal végez, ami bélrendszeri megbetegedést okozhat.

Harmatgyűjtés

Ez egy nagyszerű módszer ahhoz, hogy egy kis ivóvízhez juss. Fogj egy tiszta pólót majd próbáld felitatni a harmatcseppeket a ruhával. Ezután csavard ki a folyadékot egy edénybe, majd idd meg.

Párologtatás

A transzspiráció a növények sztómáin keresztüli víz- vagy vízgőz elpárologtatása. Ezzel a módszerrel a növényekben található vizet felhasználhatod, hogy csillapítsd a szomjad. Keress egy napon lévő növényt, ami faágon van majd csomagold bele egy zacskóba, úgy, hogy nem töröd le az ágat. Innentől fogva már csak várni kell, hogy a nap és a növények kifejtsék hatásukat és víz keletkezzen.

Iránytű készítés

Ez a kis trükk már nagyon sok ember életét mentette meg a történelem során. Ha elromlott az iránytűd, vagy nincs nálad akkor te magad is készíthetsz egyet. Tegyél falevelet egy pocsolyába vagy egy pohár vízbe, majd a közepére rakj egy tűt vagy kiegyenesített fém drótot, amit előtte a ruhádba dörzsöltél. A Föld mágneses mezeje lassan elkezdni mozgatni a tűt az észak és déli vonal mentén.

Nap állásának olvasása

Tavasszal: Kelet ott lesz, ahol nagyjából a nap felkel, ennek fényében Nyugat lesz mögötted, Dél a jobb, Észak pedig a bal oldaladon.

Nyáron: Kelet a napfelkeltétől egy kicsit jobbra helyezkedik el, a többi égtáj pedig magától értendő.

Télen: Kelet a napfelkeltétől egy kicsit balra helyezkedik el, a maradék égtájat pedig ebből ki lehet következtetni.

Rovarok elleni védelem

Amikor a szabadban tartózkodsz, akkor elkerülhetetlen, hogy a rovarok megcsípjenek. Nem mindegyik káros az egészségre, viszont piszok kellemetlen érzés. Több lehetőség is van, hogy elűzd magad körül ezeket a vérszívókat.

Gyógynövények égetése

Az egyes fűszernövények például a rozmaring, a kakukkfű vagy a menta elégetéséből származó szag a szúnyogokat és más rovarokat is elűz. Csak dobd őket a tűzbe és nincs több csípés.

Ha összekötik a kezed, így szabadulj ki, hogy elkerüld az emberrablást.

Bizony a városi környezetben is előfordulhat, hogy a túléléshez szükséges módszereket kell alkalmaznod. Fontos, hogy tudd, hogyan szabadulhatsz ki, ha összebilincselik a kezeidet emberrablás esetén.

Szabadulás a bilincsből

A legtöbb bilincset gombostű, gemkapocs vagy drótdarab segítségével ki lehet nyitni.

1, Hajtsd ki a gemkapcsot vagy drótot.

2, Tedd félig a bilincs zárjába, majd hajlítsd be úgy, hogy 90 fokos szöget zárjon be.

3, Ezután teljes terjedelmével tedd bele a zárba, majd fordítsd az ellenkező irányba. A fémdarabnak egy „Z” betűt kell formálnia.

Ez a fém darab egy kulcsként fog funkcionálni és ha beleteszed a zárba és elkezded kicsit megrázni akkor kinyílik, mert a gemkapocs vagy a drót felemeli a bilincsben lévő reteszt. Légy türelmes mert eltarthat egy ideig mire ki tudod nyitni.

Hasznosnak találtad a fent leírtakat?

Ezt is olvasd el