KeződoldalEgészség7 jel, ami vérszegénységre utal és 7 módszer, amivel kezelheted

7 jel, ami vérszegénységre utal és 7 módszer, amivel kezelheted

-

A vérszegénység olyan betegség, amellyel sajnos sokan küzdenek világszerte. Ez azt jelenti, hogy a szervezetben kevés az egészséges vörösvérsejt. Ami azért jelent problémát, mert a vörösvérsejtek szállítják az oxigént és azok távolítják el a szén-dioxidot is. A nem megfelelő vörösvérsejtszám pedig szén-dioxid mérgezéshez vezet.

A vérszegénység általában lassan és lappangva alakul ki, de ennek ellenére sem okoz súlyos tüneteket. Okai és annak következményei viszont súlyosak lehetnek. Mint minden más betegségnek, a vérszegénységéknek is vannak tipikus tünetei, amik azonnal felkelthetik a gyanúnkat. A tünetek súlyossága függ a betegség kialakulásának sebességétől, okától és az életkortól is. Idősebb korban ugyanis az oxigénhiány okozhat működési zavarokat, fulladást, nehézlégzést, sőt, hőemelkedés és láz is előfordulhat. Ritkább esetekben megnagyobbodhat a lép, ami feszítő érzést és nyomásérzékenységét vált ki.

A vérszegénységnek nemcsak egy oka lehet, sok minden előidézheti. Ugyanakkor mi is legalább ugyanennyi dolgot tehetünk a betegség elkerülése érdekében. Cikkünkben eláruljuk a vérszegénység tüneteit és a betegség kezelésének módjait.

Sápadt bőr, ami a szemhéjak belső felén is megfigyelhető.

Az senki számára nem titok, hogyha nem jutunk elegendő oxigénhez, akkor bőrünk színe megváltozik. Túl kevés vörösvérsejt esetén sápadtak leszünk és nemcsak az arcunk. Azon kívül ugyanis a kezek, a nyelv és a belső szemhéj is sápadtabb lesz a szokásosnál.

Szabálytalan szívritmus

Kevés oxigén, alacsony hemoglobin szint esetén szívünk gyorsabban kezd verni, hiszen így pumpál több vért. Ez okozza a szabálytalan szívritmust, mivel a szívünk keményebb munkát végez annak érdekében, hogy szervezetünket elegendő oxigénhez juttassa.

Fáradtság

Sok minden okozhat fáradtságot. A stressz, a túlhajszoltság, az álmatlanság és még sorolhatnánk. Viszont, ide tartozik az is, hogy a szerveink kevés oxigént kapnak, így testünk több energiát használ fel és ez okozza a kimerültséget és a fáradtságot.

Koncentrációzavar

Ha agyunk nem jut elegendő oxigénhez, akkor nyilvánvalóan nem tud jól működni sem. Ez pedig befolyásolja a tiszta gondolkodást és a koncentráció jelentős romlását.

Vékonyodó körmök

Sokan küzdünk a vékony, töredező körmökkel, amikről még csak nem is sejtjük, hogy a vérszegénység is okozhatja. A homorú és töredezett körmök erre utalnak. Ugyanis nemcsak a szerveinknek, hanem a körmeinknek is szüksége van oxigénre ahhoz, hogy egészségesek legyenek és növekedhessenek.

Szájszél berepedezése

Nagy hidegben vagy szélben gyakran előfordulhat, hogy ajkunk kiszárad, kirepedezik. Ám nemcsak ez okozhatja ezeket a tüneteket. Vérszegénység esetén is jelentkezik szárazság, kirepedezés, leginkább a száj széleinél.

Sóvárgás olyan dolgok iránt, amik emberi fogyasztásra nem alkalmasak.

A vérszegénység okozhat különösen érdekes és megmagyarázhatatlan dolgokat is. A terhes kismamák sok furcsa dolog után vágyakoznak, de a vérszegénységben szenvedők még szokatlanabb dolgokat kívánnak meg. Föld, kréta és egyéb olyan dolgok, amik emberi fogyasztásra nem alkalmasak.

A vérszegénység kezelése a kiváltó októl függ. A betegség esetén a gyomorsav mennyisége is lecsökkenhet, ez pedig azt jelenti, hogy nincs, ami lebontsa az elfogyasztott ételeket. Ez tápanyaghiányt, alultápláltságot, vas-és B12-hiányt okoz. Ezeket a vitaminokat nem elég elfogyasztani, ugyanis ezeknek hasznosulni is kell.

A gyomorsav mennyiségét növelheted úgy, hogy étkezés előtt egy evőkanál almaecetet raksz egy pohár vízbe és megiszod. A gyömbér csípőssége is fokozza a gyomorsav termelődését.

Szivárgó bél kezelése

A vékonybél fala károsodik a szivárgó bél esetén, ami azt jelenti, hogy a meg nem emésztett táplálékok a bélből bekerülnek a véráramba. Ez okozhat vérszegénységet is. Ez általában az egészségtelen táplálkozásnak köszönhető, vagyis, étrend változtatás szükséges.

Erjesztett ételek fogyasztása

A probiotikumok hasznos baktériumok, amik az emésztőrendszer működését támogatják. A szivárgó bél problémán is segíthetnek. Ezek megtalálhatók az erjesztett ételekben, mint például a savanyú káposzta, a kefir, a joghurt, nyers sajtok, miso.

Ételintolerancia

Sok olyan étel lehet, ami irritálja az emésztőrendszert. Érdemes ezt kivizsgáltatni és odafigyelni arra, hogy mit eszel.

Folsavbevitel

A folsav jelentős szerepet játszik a vérsejtek termelődésében. A folsav a B9-vitamin egyik formája, ami megtalálható a zöld színű zöldségekben, babfélékben, papajában, citrusfélékben és a teljes kiőrlésű gabonákban.

B12-vitamin

Ez a vitamin is segít a vörösvérsejtek termelődésében. A B12-vitamin megtalálható a húsokban, tojásban, halakban, tejtermékekben és a tenger gyümölcseiben is. Éppen ezért a vegánok, vegetáriánusok, valamint a várandós hölgyek ki vannak téve a B12-vitamin hiánynak.

Vasbevitel

A vas elengedhetetlen tápanyag szervezetünknek. Enélkül nem termelődnének a vörösvérsejtek, vagyis hiánya, vérszegénységhez vezet. A vasbevitel növelhető étrend kiegészítőkkel, de táplálkozás útján is. A vörös húsok, a cékla, a máj, a brokkoli, a bab, a lencse, a dió-és gabonafélék rengeteg vasat tartalmaznak.

Ezt is olvasd el