KeződoldalEmberek9 érdekes tény az ókori nőkről, amit az iskolában nem tanítanak

9 érdekes tény az ókori nőkről, amit az iskolában nem tanítanak

-

A női egyenjogúság elég hosszú utat járt be. A nemek közti egyenlőség nem mindig volt olyan egyértelmű, mint manapság. Korszak és korszak között is nagy különbségek voltak, volt,hogy semmi joguk nem volt és volt, ahol talán még nagyobb szabadsággal is rendelkeztek, mint a férfiak. Pontokba soroltuk azokat a tényeket, amiket a történelem könyvek nem tartalmaznak.

1.

Az ókori Rómában a kislányoknak volt saját Barbie babájuk. A gyermekkor náluk sajnos nem tartott sokáig, mert elég korán (12 évesen) már férjhez adták őket. A XIX. század végén azonban egy ásatás alkalmával felfedeztek egy kis szarkofágot, amely Crepereia Tryphaena-hoz tartozott. A kislány a II. századi Rómában élt. A szarkofágjában a baba mellett kis ruhácskák is lapultak, amivel fel tudta öltöztetni. Jól látni, hogy maga a baba hasonlít a mai verziókhoz, csak kicsit reálisabb testképet mutat a vele játszó lánykáknak.

 

 

2.

Az ókori Egyiptomban a nők úgyanúgy igényt tarthattak az örökségre és a trónra. A legdemokratikusabb királyság volt akkoriban. Nemtől függetlenül igényt tarthattak az uralkodó gyermekei a trónra, sőt a vérvonalat nem az apától vonatkoztatták, hanem az anyától (mivel akkor még ugye nem állt rendelkezésre DNS-teszt készítése). Egyenlőnek tekintette a két nem a másikat.

 

 

3.

Bár az ókori Görögországban a nőknek elég korlátozott jogaik voltak, sőt igazából állampolgároknak sem tekintették őket. Viszont, ha egy nő el akart válni férjétől, nem volt más teendője,mint felfogadni egy férfi képviselőt, aki eljár a saját nevében, és elintézi a válást. Fordított esetben a férfi leginkább úgy adta a nő tudtára a válást, hogy egyszerűen csak elköltözött.

 

 

4.

Nem igazán volt gyakori a múltban, hogy egy nő szabadon gyakorolhatta a vallását. Azonban erről az ókori Egyiptomban szintén másképp gondolkodtak. Mivel a nők legtöbbje „Isten felesége” vagy a legfontosabb pozíciót „Amun Isten felesége” töltötték be, így minden eszközt biztosítottak számukra, hogy korlátlanul gyakorolhassák a vallást. Az sem volt éppen egy bevett szokás, hogy háziasszonyként a tűzhely mellett álljanak. Sőt elég ritka volt, mivel a társadalomban eléggé kivették a részüket, voltak köztük zenészek, táncosok vagy hivatalnokok is.

 

 

5.

A római nőket oktatták. Nagyon nagy hangsúlyt fektettek az oktatásra. A lányok között elég ritka volt az analfabétizmus. Megtanultak olvasni és írni, sőt nyelvekre is oktatták őket. A tehetősebb családok pedig az ismeretek bővítése érdekében magánoktatókat vettek fel. Ennek a célja leginkább az volt, hogy későbbi férjeik számára értékesek legyenek, valamint nem egy nő bírt nagy befolyással az akkori gazdasági és politikai életeben is.

 

 

6.

A római lányok előszeretettel viseltek már akkor is bikinit. Jól lehet látni, szinte megegyezik a mai megfelelőjükkel.

 

 

7.

A nők már akkor tudták, hogy a hosszú élet titka az egészeséges és kiegyensúlyozott élet. Szerettek edzeni és tornázni, az étkezésre is nagyon odafigyeltek. Nehéz elhinni, hogy mennyire gazdag és eseményteli társadalmi életet éltek már akkor.

 

 

8.

Az ókori Kínában a nőknek szinte semmilyen joguk nem volt. A férj a saját tulajdonának tekintette a nőt, valamint a család határozta meg,kihez mehet hozzá. A legtöbben magán az esküvőn találkoztak először leendőbeli férjükkel. Eléggé tradicionális volt az esküvő. A csekély számú jogaik ellenére mégis el tudtak válni. Ennek lehetett egy egyszerű oka is,mint például ha a férj túl sokat beszél.

 

9.

Szinte elképzelhetetlen a mai nézetek elterjedése miatt, de az ókori Indiában a nők maguk választhattak férjet. Mivel napjainkban a megrendezett házasságok az elterjedtek, így szinte alig tudjuk ezt elképzelni. A nők oktatására szintén nagyon odafigyeltek az ókorban.

 

Ezt is olvasd el