Mindegy, hogy érdekel a divat vagy sem, a legismertebb márkákról bizonyára akkor is hallottál, ha semmi közöd sincs a divathoz. Olyan ikonikus és világhírű márkanevekről beszélek, mint a Calvin Klein, Prada, Marc Jacobs, Armani, Versace… és még sorolhatnám. Annak ellenére, hogy ezek igazán népszerű márkák tervezőik arcát mégsem látjuk gyakran. Tudja valaki egyáltalán hogyan is néz ki Miuccia Prada, Tom Ford, Kenzō Takada vagy Christian Louboutin? Ugye, hogy nem. A mai cikkünk viszont azzal a céllal jött létre, hogy bemutassuk nektek ezeket a híres divattervezőket és néhány érdekességet eláruljunk az életükről.
Vera Wang
Vera Wang 1949-ben született és New Yorkban nőtt fel. Vera eredményes műkorcsolyázó volt de sajnos nem jutott be az olimpiai csapatba ezért másik szenvedélyének kezdett élni. Az egyetem után a Vouge magazinnál kezdett dolgozni, ahol 23 évesen már szerkesztő lett, később Ralph Laurennél dolgozott. Mivel nem volt megelégedve az esküvői ruha felhozatallal saját maga tervezett egyet, majd esküvői ruha üzletet nyitott. Kezdetben Guy Laroche, Arnold Scaasi, Carolina Herrera és Christian Dior ruháit árulta, egy kis idő után viszont megjelent saját kollekciója is.
Giorgio Armani
Giorgio Armani egy olasz származású divattervező, akinek stílusjegye a letisztult és testreszabott formavilág. Eleinte orvosi tanulmányokat folytatott, de hamar otthagyta és kirakatrendezőként kezdett dolgozni. Ezután a férfidivat osztály beszerzője lett, majd Nino Cerruti nevű divatháznál kezdett munkálkodni. 1975-ben megszületett a Giorgio Armani divatmárka, ami kezdetben férfiaknak gyártott ruhákat.
Vivienne Westwood
Akik nem hallottak volna még Vivienne Westwoodról, azoknak elmondjuk, hogy ő a modern punk divat királynője. A Harrow Művészeti Iskolában tanult ezüstművészetet, de otthagyta az iskolát és általános iskolai tanárként helyezkedett el, ám szabadidejében ékszereket gyártott. 1971-ig olyan ruhákat készített, melyeket Malcolm McLaren tervezett és néhány punk zenekarnak annyira megtetszett, hogy azokat viselték a koncertek alatt. Westwoodnak az volt a fő célja, hogy ruhái önmagukért beszéljenek.
Gianni Versace
Gianni olasz származású divat és jelmeztervező volt. Mivel édesanyja varrónőként dolgozott ezért már egész fiatalon elkezdett érdeklődni a ruhák és a divatszakma iránt. Édesanyja ezért megtanított neki, hogyan kell varrni. 25 esztendős volt, mikor Milánóba költözött, hogy a divatvilágban kezdjen dolgozni. 1978-ban megnyitotta első Versace butikját és nagyon gyorsan híressé vált. A Versace ruháit többnyire a kortárs és a pop kultúra ihlette, valamint összekapcsolta a divatot a zenei világgal. Halála után Donatella húga vette át az üzletet.
Marc Jacobs
Marc Jacobs New Yorkban született és felvételt nyert a Művészeti és Tervező Gimnáziumba. 1987-ben ő volt a legfiatalabb tervező, aki elnyerte az Amerika Perry Ellis Divattervezői Tanácsának díját. 1997 és 2014 között a Louis Vuitton francia dizájnház kreatív igazgatója volt. Többször is megválasztották az év legjobb női ruha és kiegészítő tervezőjének.
Miuccia Prada
Miuccia Bianchi Prada 1978-ban átvette a családi vállalkozást, mely luxus bőr táskák gyártásával foglalkozott. A Prada főtervezője s leányvállalatának, a Miu Miu-nak az alapítója lett. 1985-ben tervezte meg első táskáját, ami hatalmas sikert aratott, majd 4 évre rá 1989-ben saját női ruha kollekciót hozott létre. 1995-ben férfi kollekciót is piacra dobott. A vállalat bőr-, cipő-, parfüm- és ruházati cikkeket gyártott mind a férfiak, mind a nők számára.
Christian Louboutin
Christian már fiatalkorában elkezdett cipőket tervezni az Yves Saint Laurent, a Maud Frizon, illetve a Chanel számára. 27 évvel később úgy döntött, hogy saját magának fog cipőt tervezni és megalapított a cégét s később több üzletet is nyitott a szerelem városában. Cipőinek különleges védjegye, hogy mindegyiknek piros színű talpa van. Rengeteg hollywoodi híresség szeretett bele a lábbelijeibe, sőt még a királyi családból is többen tették le voksukat mellette.
Stella McCartney
Stella egy brit származású divattervező, aki nem mellesleg a híres Paul McCartney lánya. A lány 12 évesen saját dzsekit tervezett magának és ezek után kezdett el érdeklődni a divattervezés iránt. 15 évesen már Christian Lacroix gyakornokaként tevékenykedett. A „Central Saint Martins College of Art and Design-ban” folytatta tanulmányait, vizsgakollekcióját pedig olyan szupermodellek mutatták be, mint Naomi Campbell és Kate Moss. 1997-ben kinevezték a párizsi Chloé divatház vezető tervezőjévé.
Calvin Klein
Egy bizonyos „Fashion Institute of Technologyban” kezdett el tanulni, ám az iskolát soha nem végezte be, mert idő közben otthagyta. 5 éven át New York különböző ruhaüzleteinél dolgozott tervezőként, ám azt 1986-ban abbahagyta és jó barátjával megalapította cégét. Eleinte férfi, majd női ruhákat is elkezdett gyártani.
Tom Ford
Tom Ford amerikai divattervező, filmrendező, forgatókönyvíró és filmgyártó. 2006-ban elindította neves luxusmárkáját, ám előtte a Gucci és az Yves Saint Laurent luxus divatházak kreatív igazgatója volt. Miután 2006-ban elhagyta a Gucci-t, Ford saját férfi ruházatot, szépészeti termékeket, szemüveget és kiegészítőket kezdett gyártani.
Diane von Fürstenberg
18 évesen, az egyetemen találkozott Egon von Fürstenberg herceggel, majd összeházasodtak, ám három évvel később elváltak. Diane sikeres üzletasszony akart lenni, ezért 1970-ben elkezdett női ruhákat tervezni. Egykori férje volt, aki segített neki beindítani karrierjét. Legismertebb ruhadarabja az a kötött pulóver volt, mely 1973-ban bekerült a Metropolitan Múzeum híres ruhákat tartalmazó gyűjteményébe.
Kenzō Takada
A tokyoi divatiskolában folytatta tanulmányait, majd 25 éves korában elhatározta, hogy Párizsba költözik. 6 évvel később első kollekcióját mutatta be a „Vivienne” nevű galériában. Ruhája még az Elle magazin címlapján is szerepel, s 1983-ban elindította saját férfi kollekcióját. 5 évvel később pedig női illatszereket kezdett gyártani.
Dolce & Gabbana
Stefano Gabbana és Domenico Dolce 1980-ban találkoztak egymással Milánóban, mikor ugyanannál divatháznál dolgoztak. Öt évvel később létrehozták saját márkájukat és vállalatukat. A Dolce & Gabbana érzéki és vonzó stílusával vált ismertté, amit a szicíliai nők megjelenése ihletett meg. A két férfi, mind a divatvilágban, mind a való életben egy párt alkot.
Alexander Wang
Alexander egy híres amerikai divattervező. San Franciscóban született és 18 évesen, ugyanúgy, mint sok más tervező New Yorkba költözött, hogy divattervezést tanuljon. 2007-ben bemutatta első saját nevével ellátott női ready-to-wear kollekcióját. 2009-ben második kollekcióját mutatta be, mely hétköznapibb ruhákat- leginkább pamut pólókat, topokat és pólóruhákat foglalt magába. Wang leginkább határozott vonalvezetésű férfias jegyekkel ellátott tervezői stílusáról vált ismertté.
Gondoltad volna, hogy ezek a híres tervezők így néznek ki?