2019. május 6-án mutatták be az HBO legújabb minisorozatát, mely a csernobili atomerőmű balesetét mutatja be, úgy, ahogy eddig nem sokan láthatták. A sorozat olyan jól debütált az első hónapban, hogy az IMDB 10-ből 9,7 csillagra értékelte, ami valljuk be nem semmi. Ezzel megelőzte a Trónok Harcát, a Sherlock, illetve a Breaking Bad-Totál szívás című sorozatokat. A mini sorozat mindössze 5 részből áll, és a legapróbb részletekbe menően ismerkedhetünk meg az ott történtekkel.
1, Az epizódok során láthatjuk, hogyan hagyja el 350.000 ember örökre az otthonát és azt is hányan haltak bele az atomerőmű katasztrófájába. A becslések szerint 600.000 embernek kellett az életét veszítenie ebben a tragikus balesetben. A sorozat arra is fényt derít, hány olyan beteg volt, akinél akut sugárbetegséget diagnosztizáltak.
2, A baleset után a Szovjetunió minden követ megmozgatott, hogy eltitkolja a világ elől mi történt. Nem engedhették meg, hogy kitudódjon a baleset és annak minden következménye, ezért elvágták a hírközlési hálózatot. Pontosan emiatt terjengett egy csomó pletyka a világon az esettel kapcsolatban.
3, Többször próbálták megfilmesíteni és feldolgozni az egyik legnagyobbnak számító atomerőmű katasztrófát. Ám egyik sem ment bele annyira a részletekbe, mint az HBO-n látható minisorozat.
4, Az eddigi filmek, és sorozatok nem épp a baleset valós körülményeire hívták fel az emberek figyelmét, hanem inkább olyan teóriáknak adtak főszerepet, mint a sugárfertőzés miatti zombivá válás. Ez természetesen nem így történt, de az emberek szeretnek efféle gondolatokkal eljátszani.
5, Az HBO viszont úgy döntött lerántja a leplet a balesetről és feltárja azokat a titkokat és részleteket, melyeket nem írtak meg egyetlen újságban sem. A TV nézők pedig ezáltal úgy érezhetik magukat, mintha ők is ott lettek volna azon az ominózus éjszakán.
6, A sorozat készítői mindent meg akartak tenni annak érdekében, hogy a helyszínek, az emberek és történtek pontosan úgy jelenjenek meg a TV képernyőkön, ahogy az valójában volt. A minisorozat céljai között az is szerepelt, hogy az akkoriban élt emberek is lássák ezeket az epizódokat és úgy érezzék magukat, mintha visszarepültek volna az időben.
7, Ennek tükrében már meg lehet érteni, hogy miért adtak a kritikusok ilyen magas osztályzatot a filmnek. Persze voltak bonyolult részek, amikre oda kellett figyelni, hogy az ember valóban megértse az ott történteket.
8, Ahhoz, hogy minden pontosan olyan hangulatú legyen, mint akkoriban volt, sok mindent kellett beszerezni, például háztartási eszközöket, dekorációt, helyszíneket, ahol nyugodt szívvel forgathattak. Így ezt az 5 kis részt két éven keresztül forgatták, hogy minden, de tényleg minden tökéletes legyen.
9, A stáb és a színészek 2018. május 13-án kezdték el felvenni a jeleneteket Vilniusban, Litvánia fővárosában. Amikor evakuálni kellett az embereket, olyan helyszínre mentek, mely lakóházakkal volt tele.
10, Az utóbbi években alátámasztották, hogy az atomerőmű katasztrófa valódi helyszíne, Pripjaty, már biztonságosan megközelíthető, a készítők még is úgy gondolták, hogy nem kockáztatnak és a forgatási helyszínek java része Vilnius városában volt.
11, Egy idő után a stábtagok egy másik litván településre, név szerint Visaginas-ba utaztak, hogy a baleset külső és belső jeleneteit felvehessék. Így esett a választás az Ignalina atomerőműre. Ez a létesítmény nagyon hasonlít az eredeti erőműhöz, ezért tökéletes helyszínként szolgált.
12, Ezt az erőművet egyébként 2009-ben zárták be és nagyon sokan Csernobil testvérének tartják, mert mint említettük külsőre és belsőre is nagyon hasonlítanak egymásra. Pontosan úgy, ahogy az az erőmű úgy ez is RBMK reaktorokkal volt felruházva.
13, Az első részben betekinthettünk az erőmű vezérlőtermébe, melyet egy elhagyatott vilniusi gyárban rendeztek be. Arra is figyeltek természetesen, hogy ez a helyiség pontosan ugyanúgy nézzen ki, mint az eredeti helyszín.
14, Utolsó simításként 2018. júniusában a színészek egy része és a stáb elment Ukrajnába, hogy ott is felvegyenek néhány végső jelenetet.
15, Az évekig elnyúló helyszín keresgélés és előkészület után a jeleneteket sikerült mindössze 16 hét alatt leforgatni.
16, Le a kalappal a stáb előtt, hogy ennyi energiát és időt belefektettek abba, hogy így visszaadják nekünk azt a tragikus esetet, ami az egész világot megrázta.
Te láttad már a minisorozatot?