KeződoldalÉrdekességekHalálos betegséget terjesztő szúnyogok jelentek meg Magyarországon. Íme a tudnivalók

Halálos betegséget terjesztő szúnyogok jelentek meg Magyarországon. Íme a tudnivalók

-

Hazánkban egy olyan új  betegség ütötte fel a fejét, ami többnyire csak a mediterrán jellegű területeken volt jellemző. Ezt a betegséget „leishmaniasisnak” nevezik és nem mások terjesztik, mint a fertőzött lepkeszúnyogok. Ez a típusú rovar főként a kutyákra nézve jelent nagy veszélyt, ugyanis szívférgességhez hasonló tüneteket produkálhatnak, ami akár végzetes is lehet. A legrosszabb viszont az, hogy az emberre is veszélyt jelenthet.

Igaz egyelőre, csak Dél-Amerika, Kelet-Afrika és Ázsia lakosai érintetek a dologban, de most már elkezdtek a Földközi-tenger partjainál is megjelenni. Az éghajlatváltozást a lepkeszúnyogok sem viselik jól, ezért az északibb országokat célozták meg. Hazánkban sajnálatos módon már diagnosztizálták az általuk terjesztett betegséget, ami még mindig a kutyákat és az embereket érinti negatívan.

„A legtöbb gazdi tökéletesen ismeri már a szívférgesség tüneteit, ám hazánk a lepkeszúnyogok által terjesztett betegségre még nincs felkészülve, pedig már tényleg itt van a kertek alatt. Az utóbbi időben rengeteg kutyánál állapították meg ezt a betegséget, így hamarosan a mi országunk is teljes mértékben érintett lesz.” – nyilatkozta,Dr. Lukács Zoltán, a Bayer Hungária Kft. állatorvosi regionális marketing menedzsere

Szakértők szerint célszerű lenne megelőzni a bajt és olyan hatóanyagú injekciókkal beoltani a kutyákat, mely repellens hatású, így a vérszívók nem csípik meg az állatokat.

„Magyarországon jelenleg körülbelül 50-52 szúnyogfajta van, legalábbis, amit számon tartunk, ám az új fajok megjelenésével is folyamatosan számolnunk kell.” Dr. Kemenesi Gábor mikrobiológus elmondta, hogy vannak úgynevezett inváziós fajok, amik abban különböznek a többiktől, hogy nappal sokkal aktívabbak.

A professzor csapatával karöltve a szúnyogok fertőzöttségi mértékét vizsgálják. Arra jöttek rá, hogy ezen szúnyogok ott szaporodnak el nagyon, ahol nagy számban fordulnak elő az emberek és állatok.

„Azt tapasztaltuk, hogy az állatmenhelyek kiváló elosztóközpontként működnek és bizonyos szúnyogfajok, szerencsétlenségünkre a Koreai szúnyog, amely Oroszországban és Dél-Kelet Ázsiában volt csak őshonos, aktívabban felelőssé tehető a szívférgesség terjesztéséért Magyarországon, azon belül például Pécsett is” – mutatott rá a szakember.

A két betegégről röviden a következőket érdemes tudnod:

Leishmaniasis:

Terjeszti: lepkeszúnyog
Tünetei kutyák esetében: általában a kutya lesoványodásával, nyirokcsomók megduzzadásával és a bőr pikkelyesedésével jár együtt. Súlyosabb esetekben előfordul vese- és májelégtelenség, orrvérzés, hasmenés, ízületi gyulladás valamint szem- és idegrendszeri problémák.
Tünetek az emberek esetében: bőrelváltozások valamint fekélyek alakulnak ki. A betegség anyáról gyermekre is átterjedhet, ilyen szempontból van hasonlóság a zika vírus és a leishmaniasis között.

Szívférgesség:

Terjeszti: hazai szúnyogfajok és a Koreai szúnyog.
Tünetei kutyák esetében: a szívférgesség kezdetben fáradékonyság formájában jelentkezik, amit, ha nem nem kezelnek időben, akkor az állóképesség-romlással, köhögéssel és légszomjjal járhat. Ha a betegség súlyosabbra fordul, az akár az állat életének végét is jelentheti.
Tünetek az embereknél: helyi elváltozást okozhat a bőralatti szövetekben elhelyezkedő féreg. A felsőtestben jelentkeznek általában ezek a fájdalmas, gyulladt csomók.

Ezt is olvasd el